Co trzeba wiedzieć o pożyczce?

Przedstawiamy Państwu kilka praktycznych porad na temat zaciągania pożyczek.

Potrzebujesz pilnie pieniędzy? Pojawiły się niespodziewane wydatki? A może trafiła się okazja, by spełnić jedno z Twoich marzeń? Nie załamuj się, możesz przecież wziąć pożyczkę. Jednak zanim to uczynisz, warto, byś poznał garść podstawowych informacji na jej temat.

 

Porównując oferty pożyczek należy zwrócić uwagę na składowe całkowitego koszt zaciąganego zobowiązania, to on pokazuje ile zapłacimy instytucji finansowej za udostępnienie nam dodatkowych środków. W skład całkowitego kosztu pożyczki wchodzą:

  • odsetki wynikające z oprocentowania,
  • koszt ubezpieczenia, jeżeli takowy występuje,
  • koszt prowizji, jeżeli występuje,
  • koszt opłaty przygotowawczej, jeżeli takowa występuje,
  • innych opłat związanych z udzieleniem pożyczki/ kredytu.

Wymienione wyżej informacje znajdziemy w formularzu informacyjnym dla kredytu konsumenckiego, który zgodnie z ustawą musi zostać wręczony przed podpisaniem umowy konsumentowi. Warto się z nim zapoznać i przeanalizować zawarte w nim informacje, zanim podpiszemy umowę.

 

Pożyczka gotówkowa jest jedną z popularnych form pożyczania pieniędzy. Główną jej zaletą jest dowolność celu na jaką ją zaciągamy. Jej atutem jest też dość prosta i szybka procedura kredytowa.

 

Kolejnym popularnym typem pożyczki jest pożyczka konsolidacyjna. Jeżeli spłacasz różne pożyczki i kredyty, a w dodatku w różnych miejscach i terminach, pożyczka konsolidacyjna może ułatwić Ci życie. Pozwala ona na zamienienie wszystkich rat w jedną, a także może wiązać się z wydłużeniem okresu spłacania Twoich zobowiązań, dzięki czemu można uzyskać niższą miesięczną ratę zobowiązania.

 

Osobną kategorią zobowiązań finansowych są kredyty celowe. Należą do nich np. kredyt na samochód, czy na zakup mieszkania. Równolegle tworzone są też oferty dla przedsiębiorców, tzw. pożyczki dla firm – pożyczka na uruchomienie firmy czy bieżącą działalność jest już normą.

 

Kasa Centrum oferuje szeroki zakres oferty pożyczkowej, znajdziemy w niej produkt dla każdego. Do dyspozycji Członków Kasy są pożyczki na dowolny cel, konsolidacyjne, specjalne oferty dedykowane wybranym zawodom, pożyczki gospodarcze, kredyty mieszkaniowe i wiele innych.

 

Jak widać na pytanie „Co trzeba wiedzieć o pożyczce?" nie da się odpowiedzieć w paru zdaniach, koniecznym jest tu doprecyzowanie – na co jej potrzebujesz, na jak wysoką pożyczkę możesz sobie pozwolić, na jak długo chcesz się zobowiązać do spłat. Jeżeli już odpowiemy sobie na te pytania, reszta tego poradnika pozwoli na wybór najkorzystniejszej formy pożyczki.

 

powrót do: Aktualności